Sınavdan Önce Neler Yemeli ve Nasıl Beslenmeliyiz?

Beslenme uzmanları sınav öncesi adayları uyarıyor.. Sınav sabahı iyi bir kahvaltı ile güne başlayan çocuklar gerekli besin öğeleri ve enerji aldıkları için daha başarılı olur. İşte sınav stresini yenmenizi sağlayacak öneriler:Sınav sabahı kahvaltı, başarmanın yarısı

Sabah stresle beraber mide bulantısı ve iştahsızlık olması doğaldır. Bu yüzden diğer zamanlara göre daha az yemeli, miktarlar az tutularak sağlıklı besinler alınmalı. Karışık yağlı besinler sabahları önerilmez.

Sınava girecek kişilerde sınav öncesi ve sınav günü beslenmesi büyük önem taşır. Herkesin yemek alışkanlığı ve damak zevki farklı olduğundan yararlı diye bazı besinleri yemesi konusunda üzerine gidilmemeli, beslenme alışkanlıklarının dışına çıkılmamalıdır. Kişinin alışkanlığı olan, daha önce yediğinde vücutta reaksiyon vermeyen besinler alınmalıdır, besin zehirlenmeleri riski olduğu için 1 gün öncesinde dışarıda yemek yenmemelidir, yenilmesi zorunlu ise mayonez, tavuk gibi çabuk bozulabilecek gıdalardan sakınılmalı, açıkta satılan gıdalar tüketilmemelidir.

 

Sınav sabahı iyi bir kahvaltı ile güne başlayan çocuklar gerekli besin öğeleri ve enerji aldıkları için daha başarılı olmaktadır. Sabah stresle beraber mide bulantısı ve iştahsızlık olması doğaldır. Bu yüzden diğer zamanlara göre daha az yemeli, miktarlar az tutularak sağlıklı besinler alınmalı. Karışık yağlı besinler sabah önerilmez. En büyük hata, fazla miktarda çikolata ve basit şeker içeren tatlıların tüketimidir. Beyin kandaki şekeri tüketir, fakat basit karbonhidrat dediğimiz sofra şekeri ve bunu içeren gıdalar çikolata, tatlılar veya bisküviler kan şekerini hızla yükseltip düşürdüğü için beynin şekere olan ihtiyacını karşılamaz, aksine kan şekerinin düşmesine sebep olmasından dolayı tüketimi önerilmez. Bu yüzden beynin kan şekerini sağlayacak olan şekerler sabah tüketilecek, süt, ekmek, yulaf, meyve vb. besinlerden alınacak şekerlerdir.Sınav öncesi ve sınav sırasında basit karbonhidrat içeren tatlıların tüketimi yanlıştır.

Sınav sırasında; su, kuru meyve (kuru erik, kuru üzüm, kuru kayısı vb.), fındık, fıstık, ceviz vb. yanınızda bulundurabilirsiniz. Kan şekerlerinde dalgalanmalara sebep olacağı için şeker ve şekerli besinlere de dikkat! Yemek yedikten 3 saat sonra kan şekeri düşmeye başlar. Sınav süresi uzun olduğu için kan şekerinin düşmemesi bakımından sınav esnasında kompleks karbonhidrat içeren kepekli bisküvi, küçük sandviç, tuzlu bisküvi gibi besinler yenilmelidir.

Sınav stresini yenmenizi sağlayacak öneriler

*Güne sıkı bir kahvaltı ile başlayın.

*Gün içinde 2-3 saatte bir 5-6 öğün beslenin.

*Kafein içeren içecek ve yiyecekler ile kolalı içecekler, kahve, çikolatadan mümkün olduğu kadar uzak durun.

*Aşırı tuz ve şeker içeren gıdaları dikkatli tüketmeye çalışın.

*Gaz yapıcı özelliği olan yiyeceklere dikkat edin (kurubaklagiller, asitli içecekler vb.).

*İçeriğini bilmediğiniz yiyecek ve içeceklerden uzak durun ve mümkün olduğunca dışarıdan yemek yememeye gayret edin.

*Açık havada hoşlandığınız spor ve aktiviteleri yapın.

*Mutluluk hormonunu artıran besinler

*Tam buğday ekmeği, bulgur pilavı, kepekli makarna, tam buğday unundan yapılmış kekler vb. (Ölçülü olmak kaydı ile).

*Süt, yoğurt, ayran, peynir vb.

*Muz tüketmeye gayret edin.

Örnek kahvaltı

*1 bardak meyve suyu (taze sıkılmış tercih edilir)

*1 dilim peynir

*1 yumurta (haşlanmış veya yağsız tavada omlet)

*1 tam ceviz veya 5-6 badem

*4-5 adet zeytin

*1 tatlı kaşığı pekmez

*1-2 dilim tam buğday ekmeği

*1 kivi veya 5-6 çilek veya 1 yemek kaşığı kuru üzüm

*Domates, salatalık

Bir Cevap Yazın

Scroll to Top