Meslek Seçimi ve Kariyer Planlama

Kariyer belirleme testi
Arya Akademi kurucusu, Danışman, Eğitmen ve Profesyonel Koç Gülay Savaş, gençlerimiz için güncel ve önemli olan “Meslek Seçimi ve Kariyer Planlama” konusuna değindi.

Kariyer belirleme testi

Arya Akademi kurucusu, Danışman, Eğitmen ve Profesyonel Koç Gülay Savaş, 19 Mayıs’ın ve üniversite sınavının yaklaştığı şu günlerde gençlerimiz için güncel ve önemli olan “Meslek Seçimi ve Kariyer Planlama” konusuna değindi:

“Meslek, bir kimsenin hayatını kazanmak için yaptığı, kuralları toplum tarafından belirlenmiş ve belli bir eğitimle kazanılan bilgi ve becerilere dayalı faaliyetler bütünüdür. Mesleğin diğer tanımı ise, bireyin yeteneklerini , kendini geliştirme ve gerçekleştirme yoludur. Bireyin yaptığı faaliyet ilgi ve yeteneklerine hitap ediyorsa kişi mesleki açıdan doyum sağlar ve mutlu olur. Aynen Confucius’un da dediği gibi Eğer sevdiğimiz bir işte çalışıyorsak, bir gün bile çalışmak zorunda kalmayız.” dedi.

Mesleğiniz yaşam tarzınızı belirler

Bireyin, gelecekteki yaşam tarzını belirlemesinde dönüm noktası olan mesleki tercihini yaparken doğru ve isabetli karar verebilmesi için izleyebileceği basamakları anlatan Arya Akademi kurucusu, Eğitmen ve Profesyonel Koç Gülay Savaş, şu 5 önemli soruyu kişinin kendisine sorması gerektiğini vurguladı.

1. Bireyin yeteneklerinin belirlenmesi (Ben neler yapabilirim?)

2. İlgi Alanlarının Belirlenmesi (Ben neleri yapmaktan hoşlanırım?

3. İş Değerlerinin Belirlenmesi (Ben ne istiyorum?)

Kazanç mı?; Yaratıcılığı kullanma mı?; Liderlik mi?; Yeteneği kullanma mı?; İşbirliği yapma mı?; Ün sahibi olma mı?; Sosyal statü mü?; Düzenli yaşam mı? Vb.

4. Kişilik Özelliklerinin Belirlenmesi (Karakterim nasıl? ; Bu konuda profesyonel destek alınabilir.)

5. İlgi Duyulan Mesleklerin İncelenmesi

Bir Cevap Yazın

Scroll to Top