SINAV GÜNÜ İÇİN DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR TAVSİYELER

LGS ,TYT,YGS, YKS, ALES VE TÜM SINAVLARIN YAPILACAĞI SINAV GÜNÜ İÇİN DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR TAVSİYELER

SINAV SIRASINDA ŞEKER YERİNE YABAN MERSİNİ: Atıştırmalık olarak; yaban mersini (fazla tüketildiğinde kabızlığa neden olabilir), kara erik kurusu, çiğ fındık, badem ve ceviz tercih edilebilir.
SUCUK YOK: Sınav esnasında susamaya neden olabilecek aşırı tuzlu besinlerden kaçınılmalı (salamuralar, sucuk, tuzlu çubuk krakerler vb).
BİTKİ ÇAYI TERCİH EDİN: Kahvaltıda içecek olarak kafein içeren çay, kahve yerine taze yeşil çay, tarçın, karanfil, elma, kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilebilir.
AİLELER ÜRKÜTMESİN: Doğru olan, normal davranış tarzı mümkün olduğunca korunmalı. Sınav öncesi, akşam yemeği ve sabah kahvaltısında daha önce tüketilmemiş gıdalar denenmemeli; aileler bu konuda ısrarcı ve ürkütücü olmamalı.
ARA ÖĞÜNÜ ATLAMAYIN: Sınav hazırlık dönemi boyunca kan şekeri düşüklüğünü önlemek adına kesinlikle ara öğünler atlanmamalı.
GECE 1 AVUÇ KABAK ÇEKİRDEĞİ: Gece sık idrara çıkma şikayeti varsa yatmadan önceki ara öğünde 1 avuç kabak çekirdeği tüketilebilir. Bu sayede uykunuz bölünmemiş, daha derin ve rahat uyku uyumuş olursunuz.
FAZLA SIVI ALMAYIN: Yatmadan 2.5 – 3 saat öncesinde kafeinli, gazlı içecek, çay ve kahve tüketilmemeli. Ayrıca fazla sıvı alınmamalı. Fazla sıvı gece sık idrara çıkmaya ve kişinin uykusuz kalmasına neden olur.

SINAV AKŞAMI İÇİN ÖRNEK MÖNÜ:
Izgara bonfile / biftek
Zeytinyağlı enginar
Yeşil salata – zeytinyağlı
1-2 dilim çavdar ekmeği veya 2-3 yemek kaşığı sade (yağsız) makarna

KAHVALTI ÖRNEK MÖNÜ:
Tam buğday – çavdar – çok tahıllı ekmek ( B grubu vitaminlerin zengin kaynağı beyin fonksiyonları için önemli )
1 tam ceviz içi + 2-3 adet çiğ fındık / badem ( önemli Magnezyum kaynağı, Beyin fonksiyonları için önemli )
Az yağlı beyaz peynir
1 su bardağı taze sıkılmış elma suyu ( stres, ağrı ve yorgunluk şikayetlerini engellemek + beyin fonksiyonları için önemli )
3-4 adet kara erik kurusu ( demir minerali açısından zengin, konsantrasyon ve dikkat için önemli )
1 tam yumurta (hem zengin demir kaynağı hem de kan şekeri düzenlenmesinde etkin örnek protein)

Bir Cevap Yazın

Scroll to Top