Perşembe, Ağustos 11Bir Garip Matematikci
Shadow

SINAV GÜNÜ İÇİN DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR TAVSİYELER

LGS ,TYT,YGS, YKS, ALES VE TÜM SINAVLARIN YAPILACAĞI SINAV GÜNÜ İÇİN DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR TAVSİYELER

SINAV SIRASINDA ŞEKER YERİNE YABAN MERSİNİ: Atıştırmalık olarak; yaban mersini (fazla tüketildiğinde kabızlığa neden olabilir), kara erik kurusu, çiğ fındık, badem ve ceviz tercih edilebilir.
SUCUK YOK: Sınav esnasında susamaya neden olabilecek aşırı tuzlu besinlerden kaçınılmalı (salamuralar, sucuk, tuzlu çubuk krakerler vb).
BİTKİ ÇAYI TERCİH EDİN: Kahvaltıda içecek olarak kafein içeren çay, kahve yerine taze yeşil çay, tarçın, karanfil, elma, kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilebilir.
AİLELER ÜRKÜTMESİN: Doğru olan, normal davranış tarzı mümkün olduğunca korunmalı. Sınav öncesi, akşam yemeği ve sabah kahvaltısında daha önce tüketilmemiş gıdalar denenmemeli; aileler bu konuda ısrarcı ve ürkütücü olmamalı.
ARA ÖĞÜNÜ ATLAMAYIN: Sınav hazırlık dönemi boyunca kan şekeri düşüklüğünü önlemek adına kesinlikle ara öğünler atlanmamalı.
GECE 1 AVUÇ KABAK ÇEKİRDEĞİ: Gece sık idrara çıkma şikayeti varsa yatmadan önceki ara öğünde 1 avuç kabak çekirdeği tüketilebilir. Bu sayede uykunuz bölünmemiş, daha derin ve rahat uyku uyumuş olursunuz.
FAZLA SIVI ALMAYIN: Yatmadan 2.5 – 3 saat öncesinde kafeinli, gazlı içecek, çay ve kahve tüketilmemeli. Ayrıca fazla sıvı alınmamalı. Fazla sıvı gece sık idrara çıkmaya ve kişinin uykusuz kalmasına neden olur.

SINAV AKŞAMI İÇİN ÖRNEK MÖNÜ:
Izgara bonfile / biftek
Zeytinyağlı enginar
Yeşil salata – zeytinyağlı
1-2 dilim çavdar ekmeği veya 2-3 yemek kaşığı sade (yağsız) makarna

KAHVALTI ÖRNEK MÖNÜ:
Tam buğday – çavdar – çok tahıllı ekmek ( B grubu vitaminlerin zengin kaynağı beyin fonksiyonları için önemli )
1 tam ceviz içi + 2-3 adet çiğ fındık / badem ( önemli Magnezyum kaynağı, Beyin fonksiyonları için önemli )
Az yağlı beyaz peynir
1 su bardağı taze sıkılmış elma suyu ( stres, ağrı ve yorgunluk şikayetlerini engellemek + beyin fonksiyonları için önemli )
3-4 adet kara erik kurusu ( demir minerali açısından zengin, konsantrasyon ve dikkat için önemli )
1 tam yumurta (hem zengin demir kaynağı hem de kan şekeri düzenlenmesinde etkin örnek protein)

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: