Pazartesi, Mayıs 23Bir Garip Matematikci
Shadow

Veri İşleme Çetele Sıklık Tablosu ve Sütun Grafiği çizme

Araştırma soruları nasıl hazırlanır çetele sıklık tablosu yapma ve sütün grafiği çizme Ortaokul matematik

TÜM VİDEOLARIMIZI YOUTUBE KANALIMIZDA BULABİLİRSİNİZ

Ücretsiz Abone Ol => https://goo.gl/zgONtJ

VİDEOMUZDA YER ALAN KONU BAŞLIKLARI
1- Araştırma sorusu hazırlama
2- Çetele tablosu nedir nasıl hazırlanır
3- Sıklık tablosu nedir Nasıl hazırlanır
4- Sutun grafiğ nedir nasıl çizilir ne işe yarar

Ücretsiz Abone Ol => https://goo.gl/zgONtJ
Facebook : http://goo.gl/cj9UAa
Twitter : http://goo.gl/o1fChC
İnstagram : https://goo.gl/tSeZVr

– Araştırma soruları herhangi bir gruba yöneltilebilmeli ve gruptan birden fazla veri elde edilebilmelidir

– Araştırma sorusu oluştururken sorunun hangi gruba sorulacağı açıkça belirtilmelidir.

Çetele tablosu nedir = Matematikte çetele tablosu tablodaki verilerin miktarlarının çizgilerle anlatıldığı tablodur.Tabloda her çizgi 1 taneyi ifade etmektedir.Çizgilerin sayısı fazla olacağından sayma işlemini kolaylaştırmak için çizgiiler beşerli gruplar halinde yazılır.Beşli grup için 4 çizgi dikey ( yukarıdan aşağıya doğru ) , 5. çizgi ise yatay ( soldan sağa doğru ) olarak çizilir.

Sıklık tablosu nedir = Bir tablodaki verilerin miktarları rakamlarla gösteriliyorsa o tablo sıklık tablosudur.Sıklık tablosu satır ve sütunlardan oluşur.Satır ve sütunlar belli gruba göre yazılır.Aşağıdaki sıklık tablosunda bazı takımları tutan öğrenci sayısını gösterilmektedir.

Sütun Grafiği nedir = Sütun grafik (Çubuk Grafik) türünde toplanan bilgiler sütun şeklindeki grafiklerle gösterilir. Sütun grafiğinde iki eksen vardır. Yatay ve düşey eksende ölçülen değerlerin birbirine göre durumları sütunlarla (çubuklarla) belirtilir. Çiftli sütunlar halinde çizildiğinde farklı iki veri kümesinin karşılaştırılmasını da sağlarlar. İsimsel veriler için zorunlu bir sıralama koşulu yoktur.

Açıklama ve Etiketler
Veri işleme , 5. sınıf veri analizi yorumlama , 5. sınıf veri işleme soruları , 5. sınıf veri işleme testi , 5. sınıf sütun grafiği soruları , 5. sınıf sütun grafiği testi , 5. sınıf sıklık tablosu testi , 5. sınıf sıklık tablosu soruları , 5. sınıf veri analizi testi , 5. sınıf veri analizi soruları , Yanlış yorumlara yol açan sütun grafik soruları , Yanlış yorumlara yol açan sütun grafik testi , Araştırma sorusu testi , Araştırma sorusu soruları , 5. sınıf veri işleme testi 2 , 5. sınıf veri işleme soruları 2 ,

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: