Rasyonel Sayılarda Toplama ve Çıkarma İşlemi

7.sınıf ortaokul matematik Rasyonel sayılarda Toplama ve Çıkarma İşlemi konu anlatımı çözümlü örnekler soru cevap


Rasyonel Sayılarda Toplama ve Çıkarma İşlemi nasıl yapılır payda eşitleme ve paydası eşit olmayan rasyonel sayılar nasıl toplanır ve çıkarılır örnkeler çözümlü sorular içeren video
Rasyonel sayılarda toplama işlemini yaparken daha geçen yıl öğrendiğimiz tam sayılarda toplama çıkarma işlemi, bu yıl öğrendiğimiz tam sayılarla çarpma bölme işlemi ve kesirlerle işlem yapma becerilerimizi kullanacağız. Zaten bu konuları iyi kavradıysanız bu konuda sıkıntı çekmezsiniz. Bu konunun kesirlerden farkı negatif sayılarla da işlem yapacak olmamız. Kesirlerde toplama ve çıkarma işlemi yaparken payda eşitleniyordu. Aynı durum rasyonel sayılarda işlem yaparken de geçerli.

RASYONEL SAYILARDA ÇIKARMA İŞLEMİ
Çıkarma işleminde de tam sayılarda olduğu gibi toplamaya dönüştürerek yapabiliriz. Önce paydalar eşit değilse paydalar eşitlenir. Sonra çıkarma işlemi toplamaya dönüştürülür ve çıkan sayının işareti değiştirilir. En son olarak da toplama işlemi yapılır.

Açıklama ve Etiketler
Bu sayfada bir garip matematikçiye ait matematik ders anlatım videolarına ve rehberlik motivasyon videolarına ulaşabilirsiniz . Tüm abonelikler ücretsizdir.

birgaripmatematikci, matematik konu anlatımı, ortaokul matematik, Rasyonel sayı, Rasyonel Sayılarda Toplama ve Çıkarma İşlemi, 7. sınıf rasyonel sayılarrasyonel sayılar konu anlatımı 7. Sınıf, rasyonel sayılarda toplama ve çıkarma işlemi, 7.sınıf rasyonel sayılar toplama çıkarma, 7.sınıf Matematik Rasyonel sayılarda toplama ve çıkarma, rasyonel sayılarda toplama çıkama 7. sınıf rasyonel sayılar, rasyonel sayılar, soru çözümü, 7. sınıf matematik, matematik, nasıl yapılır, çözümlü,

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top