7.sınıf Tamsayılarda Çarpma Bölme

Tam sayılarda çarpma bölme Konu anlatımı 7.sınıf Matematik.

7.sınıf ortaokul matematik tamsayılarda çarpma bölme konu anlatımı çözümlü örnekler soru cevap içeren video

YOUTUBE KANLIMIZA Ücretsiz Abone Ol : https://goo.gl/zgONtJ

TAM SAYILARDA ÇARPMA İŞLEMİ

Kural: Tam sayılarla çarpma işlemi yaparken sayıların mutlak değerleri çarpılır. Aynı işaretli iki tam sayının çarpımı pozitif, ters işaretli iki tam sayının çarpımı negatiftir.

ÖRNEK: Aşağıdaki işlemlerde çarpılan sayılar aynı işaretli olduğu için cevap pozitiftir.
(+5) . (+3) = + 15
(− 2) . (− 4) = + 8
3 . 7 = 21
ÖRNEK: Aşağıdaki işlemlerde çarpılan sayılar ters işaretli olduğu için cevap negatiftir.
(− 6) . (+5) = − 30
8 . (− 2) = − 16
−3 . 3 = − 9

ÇARPMA İŞLEMİNİN ÖZELLİKLERİ ÇARPMA İŞLEMİNİN DEĞİŞME ÖZELLİĞİ
Çarpılan sayıların yeri değişse de işlemin sonucu değişmediği için tam sayılarda çarpma işleminin değişme özelliği vardır. 5 . 3 = 3 . 5 (− 7) . 8 = 8 . (− 7)

BİRLEŞME ÖZELLİĞİ
Üç veya daha fazla tam sayı ile çarpma işlemi yaparken, çarpılan sayılardan herhangi iki tanesini parantezleyerek önce işleme almak sonucu değiştirmediği için Tam Sayılarda Çarpma İşleminin Birleşme Özelliği vardır.

1.2.3 işleminde; (1.2).3 şeklinde önce 1 ile 2’yi çarpıp, sonra çıkan sonucu 3 ile çarpmak, 1.(2.3) şeklinde önce 2 ile 3’ü çarpıp, sonra çıkan sonucu 1 ile çarpmak ile aynıdır.

ÇARPMA İŞLEMİNİN TOPLAMA VE ÇIKARMA ÜZERİNE DAĞILMA ÖZELLİĞİ

Çarpma işlemini toplama ve çıkarma işlemi üzerine dağıtabiliriz. − 5 . ( 100 + 2 ) işleminde parantez dışındaki çarpan olan −5’i içerideki sayılarla sırayla çarparız. Daha sonra içerideki işlem toplama olduğu için çıkan sonuçları toplarız.
− 5 . ( 100 + 2 ) = (− 5 . 100) + (−5 . 2) = (− 500) + (−10) = − 510
Burada çarpma işleminin toplama üzerine dağılma özelliğini gördük. Eğer içerideki işlem çıkarma işlemi olsaydı çıkarma üzerine dağılma olacaktı.

Dağılma özelliği zihinden işlem yapmamızı çok kolaylaştırır. Örnek verecek olursak: 7 . 98 işlemini ele alalım. 98’in 100’den iki eksik olduğunu biliyoruz.

7 . ( 100 − 2) şimdi çarpmayı çıkarma üzerine dağıtalım. = 7 . 100 − 7 . 2 = 700 − 14 = 686 cevabını buluruz.

Açıklama ve Etiketler
Bu sayfada bir garip matematikçiye ait matematik ders anlatım videolarına ve rehberlik motivasyon videolarına ulaşabilirsiniz . Tüm abonelikler ücretsizdir.

birgaripmatematikci, matematik konu anlatımı, 7.sınıf matematik, 7.sınıf matematik ilk konu, tamsayılar, 7. sınıf matematik, tam sayılartam sayılarla çarpma bölme, sayma pulusayma pulu ile çarpma bölme, 7. sınıf tam sayılar, tam sayılarda çarpma bölme, tam sayılar çarpma bölme konu anlatımı, tam sayılar çarpma bölme soru çözümü, tamsayılrda çarpma örnekler, tamsayılarda bölme örnekler, soru çözümü, sayma pulu, sayı doğrusu, tam sayılarla çarpma bölme, sayma pulu ile çarpma bölme

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top