Rasyonel sayılarda İşlem Önceliği Çok Adımlı

Ortaokul matematik 7.sınıf Rasyonel sayılarda işlem önceliği içeren çok adımlı rasyonel sayı sorularının nasıl çözüldüğü konu anlatımı ve konu ile ilgili çözümlü örnekler içermektedir.

Videomuzda yer alan konu başlıkları.
Öncelikle rasyonel sayılarda çok adımlı işlemleri çözebilmek için nelere ihtiyamız olduğunu tespit etik. Hangi bilgileri bilmen gerekiyor onu belirledik. İlk olarak İşlem önceliğini bilmen gerekiyor. Peki nedir işlem önceliği.

İlk olarak üslü ifadeler sonra parantezli ifadeler daha sonra çarpma ve bölme işlemi yapılır. Ensonda toplama ve çıkarma işlemleri yapılır. Burda dikkat etmemiz gereken hususlardan birisi Aralarında işlem sırası önemli olmayan işlemlerde en önden başlanarak soru çözülüyor.

İkinci olarak Tamsayılarda toplama çıkarma çarpma ve bölme işlemlerii iyi bilmemiz gerekiyor. Çünkü rasyonel sayılar konusu tamsayılar konusu bilinmeden başarılamaz.

Üçüncü olarakta rasyonel sayılarda dört işlemi yi bilmemiz gerekmektedir. Kısaca hatırlarsak Toplama ve çıkarma işlemini yaparken paydaları eşitleni ve paylar toplanır veya çıkarılır.Çarpma yaparken üstler birbiri ile altlar birbiriile çarpılır. Bölme yapsarken ise Birinci aynen yazılır ikinci ters çevrilir çarpılır.

Bu bilgileride hatırlattıktan sonra videomuzda 2 örnek çözdük ve bir de izleyen öğrencilerin çözmesi için sıra sizde sorusu sorduk. Ardındanda pratikbir cevap bulma yöntemi anlattım. Bir sayı ile bir rasyonel sayının nasıl toplanıp çıkarılacağını kolay yoldan bulma yöntemini anlattım.

Hepinize faydalı olması umuduyla…

Açıklama ve Etiketler
Bu sayfada bir garip matematikçiye ait matematik ders anlatım videolarına ve rehberlik motivasyon videolarına ulaşabilirsiniz . Tüm abonelikler ücretsizdir.
rasyonel sayılarda işlem önceliği içeren sorular yaparken dikkat edilecek kurallar
rasyonel sayılarda toplama çıkarma yaparken ve dikkat edilecek hususlar nelerdir ilk olarak hangi sorulardan başlanır.

birgaripmatematikci, matematik konu anlatımı, Ortaokul Matematik, 7.sınıf, rasyonel sayı, rasyonel sayılar, 7.sınıf matematik, 7.sınıf konu anlatımı matematik 7.sınıf matematik rasyonel sayılar, 7.sınıf rasyonel sayılar çok adımlı işlemler, işlem önceliği, rasyonel sayılarda işlem önceliği, işlem önceliği 7.sınıf, işlem önceliği soru çözümü, çok adımlı işlemler 7.sınıf, rasyonel sayılarda dört işlem soruları, rasyonelde çok adımlı işlemler, adım adım işlemler, 7.sınıf çok adımlı,

Bir Cevap Yazın

Scroll to Top