Rasyonel Sayılarda Çarpma ve Bölme İşlemi

7.sınıf ortaokul matematik Rasyonel sayılarda Toplama ve Çıkarma İşlemi konu anlatımı çözümlü örnekler soru cevap testleri içerir

RASYONEL SAYILARDA ÇARPMA İŞLEMİ
Rasyonel sayılarda çarpma işlemi yaparken tam sayılarda çarpmada öğrendiklerimizi ve kesirlerde çarpmada öğrendiklerimizi kullanacağız. Kesirlerde öğrendiğimizin üzerine negatif sayılarla işlem yapmayı da öğreneceğiz. Rasyonel sayılarda çarpma işlemi şunlara dikkat edilir:
Çarpılan sayılarda tam sayılı kesir varsa bileşik kesre çevrilir.
Çarpılan sayılarda tam sayı varsa paydasına 1 yazılır.
Varsa sadeleştirme yapılır. Sadeleştirme yaparken çarpılan sayılarda paydaki herhangi bir sayı ile paydadaki herhangi bir sayı sadeleştirilebilir.

RASYONEL SAYILARDA BÖLME İŞLEMİ
Rasyonel sayılarda bölme işlemi yaparken iki yöntem öğreneceğiz. Bunlardan biri ters çevir çarp yöntemi, diğer ise ortak payda algoritması.
TERS ÇEVİRİP ÇARPMA YÖNTEMİ
Bu yöntemde birbirine bölünen iki kesirden ilk (yani bölünen) kesir aynen yazılır, ikinci kesir (yani bölen) kesir ters çevrilerek ilk kesirle çarpılır. (çarpma işlemine göre ters çevirme). Bu aşamadan sonra Rasyonel sayılarda çarpma işleminde öğrendiğimiz şekilde çarpmayı yaparız.

Açıklama ve Etiketler
Bu sayfada bir garip matematikçiye ait matematik ders anlatım videolarına ve rehberlik motivasyon videolarına ulaşabilirsiniz . Tüm abonelikler ücretsizdir.

birgaripmatematikci, matematik konu anlatımı, ortaokul matematik, Rasyonel sayı, 7. sınıf rasyonel sayılar, rasyonel sayılar, rasyonel sayıların karesi ve küpü rasyonel sayılar konu anlatımı 7. Sınıf, rasyonel sayılarda çarpma işlemi, rasyonel sayılarda bölme işlemi, 9.sınıf rasyonel sayılarda Çarpma bölme, rasyonel sayılarda Çarpma bölme video, rasyonel sayılarda Bölme işlemleri, rasyonel sayılarda Bölme 7.sınıf, rasyonel sayılarla bölme soru çözümü, 7. sınıf matematik,

Bir Cevap Yazın

Scroll to Top