Perşembe, Ekim 1Bir Garip Matematikci
Shadow

Oran Orantı Test Çözümlü Örnekler

7.sınıf ve 9.sınıf matematik konularından Oran Orantı Özet konu anlatımı ve soruçözümü içere çözümlü örneklerini bulacaksınız

ORAN NEDİR?
İki çokluğun birbirine bölünerek karşılaştırılmasına oran denir.

ÖRNEK: Aşağıdaki oranları yazalım. 3 sayısının 5 sayısına oranı: 35 12 elmanın 2 elmaya oranı:122 9 kız bulunan 15 kişilik sınıfta kızların erkeklere oranı: 96

ORANI VERİLEN İKİ ÇOKLUKTAN BİRİ VERİLDİĞİNDE DİĞERİNİ BULMA
Birbirine oranı verilen iki çokluktan biri verildiğinde diğerini bulurken oran uygun bir sayıyla genişletilerek verilmeyen çokluk bulunur. Bunu örneklerle açıklayalım.

ÖRNEK: Bir torbada sadece mavi ve kırmızı renk bilyeler vardır. Torbadaki kırmızı renkli bilyelerin sayısının mavi renkli bilyelere oranı 23’tür. Bu torbada toplam 25 bilye olduğuna göre bunlardan kaç tanesi mavidir?
Kırmızılarla mavileri toplarsak toplam bilye sayısını bulacağımız için oranda da aynı işlemi yaparız. Mavi bilyelerTüm bilyeler=35 Daha sonra bu oranı genişleterek toplam bilye sayısını 25 yapıp mavi bilye sayısını 15 buluruz.
Mavi bilyeler
Tüm bilyeler=35=3.55.5=1525

ORANTI
Orantı: İki oranın eşitliğine orantı denir. 12=36 olduğu için 12 oranı ile 36 oranı orantılıdır. Yukarıdaki orantı şu şekilde de yazılabilir: 1:2 = 3:6 Bu yazımda içte kalan sayılara içler, dışarda kalan sayılara dışlar denir. Yani 2 ve 3 içler, 1 ve 6 dışlar olarak adlandırılır. Orantıda içlerin çarpımı ile dışların çarpımı birbirine eşittir. 12=36 orantısında 1.6=2.3 olduğu görülür.

NOT: Orantılı çokluklara ait grafikler orijinden geçer. Şimdi doğru orantı ve ters orantı nedir örneklerle görelim.

Açıklama ve Etiketler
Bu sayfada bir garip matematikçiye ait matematik ders anlatım videolarına ve rehberlik motivasyon videolarına ulaşabilirsiniz . Tüm abonelikler ücretsizdir.

birgaripmatematikci, matematik konu anlatımı, 7.sınıf matematik, Matematik 7.sınıf oran orantı, ortaokul matematik, 9.sınıf, oran orantı test, oran çözümlü örnekler, orantı çözümlü örnekler, orantı test,

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: