MEB’den okullara yeni eğitim modeli mektubu yeni eğitim modeli nedir? 

Milli eğitim bakanlığın tüm okullara göndermiş olduğu yeni eğitimmodeli hakkındaki bilgilendirme notunun içeriğini birlikte inceleyelim.

 

Sevgili öğretmen arkadaşlarım ve eğitim camiasının değerli üyeleri,

Bildiğiniz üzere, eğitimde yeni model çalışmaları ülkemizin dört bir yanında hız kazanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın öncülüğünde geliştirilen Harezmi Eğitim Modeli, öğrencilerimize çağın ihtiyaçlarına uygun, disiplinlerarası bir öğrenme ortamı sunmayı amaçlıyor. Bu model, öğrencilerimizin ezberden uzak, analitik ve yaratıcı düşünme yeteneklerini geliştirme üzerine kurulu.

Eğitimde yeni modelin temelini, öğrencilerimize sadece teorik bilgiler sunmak yerine, bu bilgileri pratik becerilere dönüştürebilmelerini sağlamak oluşturuyor. Yenilikçi bu yaklaşım, onların hem akademik hem de sosyal becerilerini artıracak şekilde tasarlandı.

Eğitimde yeni model ile öğrencilerimiz, teknoloji, bilgisayar, fen bilimleri, matematik, sosyal bilimler, sanat ve spor gibi alanlarda disiplinlerarası bir eğitim alacaklar. Bu kapsamlı eğitim, onların yaratıcılıklarını ve problem çözme yeteneklerini maksimum düzeye çıkaracak.

Bu yenilikçi eğitimde yeni model, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında tüm Türkiye genelinde uygulanacak. Bu süreçte, pilot uygulamalar 27 şehirdeki 115 okulumuzda başlayacak. Bu önemli adım, öğrencilerimizi sadece bilgiyle değil, aynı zamanda düşünme ve uygulama becerileriyle donatacak.

Bu eğitimde yeni model ile ülkemizin eğitimdeki vizyonunda önemli bir dönüşüm yaşanacak. Öğrencilerimizi geleceğe hazırlamak adına bu yenilikçi eğitim modelinin önemi büyük. Hep birlikte, bu sürecin başarılı bir şekilde uygulanması için çalışacağız.

Bir Cevap Yazın

Scroll to Top