LGS Tercihleri Ne Zaman? Nasıl Nereden yapılacak

LGS 1 Haziran günü yapıldı. Ardından sınav sonuçlarının açıklanacağı gün merak edilmeye başlandı. 24 Haziran 2019 tarihinde de sonuçların açıklanması gerçekleşecektir. Ardından okul tercihleri başlayacaktır. Tercihlerin başlamasıyla birlikte öğrenciler okul seçecektir.

LGS TERCİHLERİ NE ZAMAN?

LGS tercih kılavuzu için sonuçların açıklanması bekleniyor. LGS sonuçları 24 Haziran açıklanacak. Kılavuzun da hemen ertesi gün yayımlanması bekleniyor. Tercih başvurularının ise temmuz ayının ilk haftası başlaması bekleniyor.

 

LGS TERCİHLERİ NASIL VE NEREDEN YAPILACAK?

Tercih işlemi öğrenci/veli tarafından bireysel olarak https://e-okul.meb.gov.tr internet adresinden yapılabileceği gibi mezun olduğu okuldan ya da herhangi bir resmi ortaokul müdürlüğünden yapılabilecektir.

 

LGS SINAV SONUÇLARI AÇIKLANDI!

LGS sınav sonuçları www.meb.gov.tr adresi üzerinden 24 Haziran Pazartesi günü (bugün) açıklandı. LGS sınav sonuçlarına dair gelişmeler yaşandıkça ayrıntılar haberimizde yer alacak.

 

 

MEB, e-okul sistemi üzerinden lise taban puanlarını yayınlayacak ve bununla birlikte tercihleri de kabul edecektir. Tercihlerin kabul edilmesinin ardından eylül ayına kadar tercihler de sonuçlanacaktır. Tercihlerin sonuçlanmasının ardından okullarını kazanan öğrenciler başarılı bir lise hayatı geçirmek için de çalışmaya başlayacaktır.

 

LGS, yeni sistem bir sınav olarak uygulanmaktadır. Bu sistemde öğrenciler istedikleri okula yerleşebilmektedir. Başarılı öğrencilerin prestijli okullara yerleşmesi de bu sınavla gerçekleşmektedir. Sınav okul sezonu sonunda iki oturum şeklinde arada mola verilerek gerçekleştirilmektedir.

 

LGS tek aşamalı bir sınavdır. Bu aşamada öğrenciler iki bölümden sınava girmekte ve bu bölümler arasında bir mola bulunmaktadır. Böylece sınav toplamda 3 saat sürmekte ve soru çözülen süre 135 dakika olarak gerçekleşmektedir. Bu 135 dakikalık soru düzeninde ise toplamda 90 soru çözülmektedir.

 

LGS tercihleri ne zaman sorusu akıllarda bulunurken sınav sonuçlarının 24 Haziran günü açıklanması ve e-okul sisteminde taban puanlarının da yer alması öğrencileri rahatlatacaktır. Böylece öğrenciler interaktif ve hızlı bir şekilde tercih yaparak okullarını seçecek ve en doğru kararlar alarak lise hayatına da başlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

Scroll to Top