Cumartesi, Kasım 26Bir Garip Matematikci
Shadow

Doğru ve Ters Orantı Problemleri Konu ve Örnekler / 7.sınıf

7 sınıf ortaokul matematik Doğru ve Ters Orantı konu anlatımı çözümlü örnekler soru cevap testleri içeren video ders

TÜM VİDEOLARIMIZI YOUTUBE KANALIMIZDA BULABİLİRSİNİZ

Ücretsiz Abone Ol => https://goo.gl/zgONtJ

 


VİDEOMUZDA YER ALAN KONU BAŞLIKLARI

1- DOĞRU ORANTI NEDİR?
2- TERS ORANTI NEDİR?
3- Problemler
4- Çözümlü örnekler

Web : https://goo.gl/czE7Fi

Facebook : http://goo.gl/cj9UAa

Twitter : http://goo.gl/o1fChC

İnstagram : https://goo.gl/tSeZVr

ORAN NEDİR?
İki çokluğun birbirine bölünerek karşılaştırılmasına oran denir.

ÖRNEK: Aşağıdaki oranları yazalım. 3 sayısının 5 sayısına oranı: 35 12 elmanın 2 elmaya oranı:122 9 kız bulunan 15 kişilik sınıfta kızların erkeklere oranı: 96

ORANI VERİLEN İKİ ÇOKLUKTAN BİRİ VERİLDİĞİNDE DİĞERİNİ BULMA
Birbirine oranı verilen iki çokluktan biri verildiğinde diğerini bulurken oran uygun bir sayıyla genişletilerek verilmeyen çokluk bulunur. Bunu örneklerle açıklayalım.

ÖRNEK: Bir torbada sadece mavi ve kırmızı renk bilyeler vardır. Torbadaki kırmızı renkli bilyelerin sayısının mavi renkli bilyelere oranı 23’tür. Bu torbada toplam 25 bilye olduğuna göre bunlardan kaç tanesi mavidir?
Kırmızılarla mavileri toplarsak toplam bilye sayısını bulacağımız için oranda da aynı işlemi yaparız. Mavi bilyelerTüm bilyeler=35 Daha sonra bu oranı genişleterek toplam bilye sayısını 25 yapıp mavi bilye sayısını 15 buluruz.
Mavi bilyeler
Tüm bilyeler=35=3.55.5=1525

ORANTI
Orantı: İki oranın eşitliğine orantı denir. 12=36 olduğu için 12 oranı ile 36 oranı orantılıdır. Yukarıdaki orantı şu şekilde de yazılabilir: 1:2 = 3:6 Bu yazımda içte kalan sayılara içler, dışarda kalan sayılara dışlar denir. Yani 2 ve 3 içler, 1 ve 6 dışlar olarak adlandırılır. Orantıda içlerin çarpımı ile dışların çarpımı birbirine eşittir. 12=36 orantısında 1.6=2.3 olduğu görülür.

NOT: Orantılı çokluklara ait grafikler orijinden geçer. Şimdi doğru orantı ve ters orantı nedir örneklerle görelim.

DOĞRU ORANTI NEDİR?
İki çokluktan biri artarken diğeri de aynı oranda artıyorsa ya da biri azalırken diğeri de aynı oranda azalıyorsa bu çokluklar doğru orantılıdır. Eğer iki çokluk orantılıdır deniliyorsa burada doğru orantıyı anlamalıyız. Doğru orantıya örnek verecek olursak:
► 1 kg portakal 3 TL ise 2 kg portakal 6 TL’dir. Burada ağırlık ile fiyat doğru orantılıdır.
► Benzer şekilde dakikada 1 soru çözen bir kişi aynı hızla 10 dakikada 10 soru çözer.

Burada şu göz ardı edilmemelidir: Çoklukların ikisi de aynı oranda artmalı veya azalmalıdır. Yani biri 2 katına çıktığında diğerinin de 2 katına çıkması gerek.
Örneğin çocukken yaşımız arttıkça boyumuz uzar ama yaşımız 2 katına çıktığında boyumuz 2 katına çıkmaz.
Burada doğru orantı yoktur. Doğru orantılı çoklukların bölümü sabit bir sayıdır. Bu sayıya orantı sabiti denir.
Örneğin aşağıdaki örnekte gidilen yolun zamana oranı sabittir.

TERS ORANTI NEDİR?
İki çokluktan biri artarken diğeri de aynı oranda azalıyorsa ya da biri azalırken diğeri de aynı oranda artıyorsa bu çokluklar ters orantılıdır. Ters orantıya örnek verecek olursak:
► Bir duvarı 5 işçi 4 günde örüyorsa, 10 işçi 2 günde örer. İşçi sayısı arttığında (2 kat) işin bitme süresi de (yarıya) düşer. İşçi sayısıyla süre ters orantılıdır.
► Benzer şekilde 100 km/sa hızla 3 saatte gidilen bir yol 50 km/sa hızla 6 saatte gidilir. Hız düşünce yol daha uzun sürede biter. Ters orantılı çoklukların çarpımı sabit bir sayıdır. Örneğin aşağıdaki örnekte işçi sayısıyla gün sayısının çarpımı sabittir.

Açıklama ve Etiketler
Bu sayfada bir garip matematikçiye ait matematik ders anlatım videolarına ve rehberlik motivasyon videolarına ulaşabilirsiniz . Tüm abonelikler ücretsizdir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: