Rasyonel sayılar Çok adımlı işlemler Çözümlü örnekler

Rasyonel sayılarda merdivenli Adım adım işlemler ve işlem önceliği içeren çok adımlı işlemler ile ilgili çözümlü örnekler içermektedir.

Çok adımlı 1 Video içeriği
Konumuzun ilk videosunda neler vardı.
Videoda Öncelikle rasyonel sayılarda çok adımlı işlemleri çözebilmek için nelere ihtiyamız olduğunu tespit etik. Hangi bilgileri bilmen gerekiyor onu belirledik. İlk olarak İşlem önceliğini bilmen gerekiyor. Peki nedir işlem önceliği.

İlk olarak üslü ifadeler sonra parantezli ifadeler daha sonra çarpma ve bölme işlemi yapılır. Ensonda toplama ve çıkarma işlemleri yapılır. Burda dikkat etmemiz gereken hususlardan birisi Aralarında işlem sırası önemli olmayan işlemlerde en önden başlanarak soru çözülüyor.

İkinci olarak Tamsayılarda toplama çıkarma çarpma ve bölme işlemlerii iyi bilmemiz gerekiyor. Çünkü rasyonel sayılar konusu tamsayılar konusu bilinmeden başarılamaz.

Üçüncü olarakta rasyonel sayılarda dört işlemi yi bilmemiz gerekmektedir. Kısaca hatırlarsak Toplama ve çıkarma işlemini yaparken paydaları eşitleni ve paylar toplanır veya çıkarılır.Çarpma yaparken üstler birbiri ile altlar birbiriile çarpılır. Bölme yapsarken ise Birinci aynen yazılır ikinci ters çevrilir çarpılır.

Bu bilgileride hatırlattıktan sonra videomuzda 2 örnek çözdük ve bir de izleyen öğrencilerin çözmesi için sıra sizde sorusu sorduk. Ardındanda pratikbir cevap bulma yöntemi anlattım. Bir sayı ile bir rasyonel sayının nasıl toplanıp çıkarılacağını kolay yoldan bulma yöntemini anlattım.

Çok adımlı 2 Video içeriği
Videomuza başlarken öncelikle bir doğal sayı ile bir rasyonel sayının toplam ve çıkarmasını pratik yoldan nasıl yapacağızmız hatırladık. Birinci videomuzdada bu konuyu elealmıştırk. Daha sonra tek basamaklı merdivenli çok adımlı işlemler sorularından 2 adet örnek çözdük. Daha sonra 2 basamaklı ve sonrada 3 basamaklı merdiven çok adımlı işlemleren çözdük ve çözerken kullanabilceğiniz pratik işlemlerden bahsettim.
Videoda sizin çözmeniz için 3 adet sorua bulunmakta. Ve vieo sonundada bir soru bölümü bulunuyor bis soru bölümünde cevabını bulmanız gereken bir soru bulunmaktadır.

Hepinize faydalı olması umuduyla…

Açıklama ve Etiketler
Bu sayfada bir garip matematikçiye ait matematik ders anlatım videolarına ve rehberlik motivasyon videolarına ulaşabilirsiniz . Tüm abonelikler ücretsizdir.

birgaripmatematikci, matematik konu anlatımı, Ortaokul Matematik, 9.sınıf, rasyonel sayı, rasyonel sayılar, 9.sınıf matematik, 7.sınıf konu anlatımı matematik 7.sınıf matematik rasyonel sayılar, 7.sınıf rasyonel sayılar çok adımlı işlemler, merdivenli şlemler, 7.sınıf adım adım işlemler, 7.sınıf merdivenli işlemler, çok adımlı işlemler 7.sınıf, çözümlü örnekler, konu anlatımı, cevaplı örnekler, çözümlü video, soru tipleri, pratik yol, yöntem, pratik yöntem,

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top