Toplama ve Çıkarma İşlemleri VİDEO Çözümlü Örnekler / 5.Sınıf

Toplama işlemi , çıkarma işlemi nasıl yapılır nasıl öğretilir Çözümlü örnekler test soruları Ortaokul matematik 5 .Sınıf test soruları video dersi

TÜM VİDEOLARIMIZI YOUTUBE KANALIMIZDA BULABİLİRSİNİZ

Ücretsiz Abone Ol => https://goo.gl/zgONtJ

VİDEOMUZDA YER ALAN KONU BAŞLIKLARI
1- Toplama işlemi Çözümlü örnekler
2- Toplama da eksik sayı bulma Çözümlü test örnekleri
3- Toplama işleminde tahmin ve gerçek sonuç Çözümlü test örnekleri
4- Çıkarma işlemi nasıl yapılır Çözümlü test örnekleri
5- Çıkarma işleminde eksik sayı nasıl bulunur Çözümlü test örnekleri
6- Toplama çıkarma işlemleri çözümlü örnekler

Ücretsiz Abone Ol => https://goo.gl/zgONtJ
Facebook  : http://goo.gl/cj9UAa
Twitter      : http://goo.gl/o1fChC
İnstagram : https://goo.gl/tSeZVr

 

Toplama işlemi nasıl yapılır
Toplama işlemi ileri doğru sayma işlemidir. Toplama işlemine katılan sayılara terim, işlemin sonucuna toplam denir. Toplama işlemi sayıların aynı basamakları arasında yapılır. Bu nedenle toplama işleminde sayılar aynı basamaklar alt alta gelecek şekilde yapılımaktadır.

Çıkarma; Matematikte dört işlemden biridir. Bir sayıyı başka bir sayıdan eksiltmeye, böylelikle iki sayı arasındaki farkı bulmaya çıkarma denir.

Çıkarma işleminde çıkacak sayı, çıkarılacak olanın altına yazılır, çıkarma İşlemi birler basamağından başlayarak yapılır. Çıkarma işareti eksi (—) dir. Bu işlem sayıları yan yana yazmak suretiyle de yapılabilir.

Örnek:

792 (çıkarılan) — 441 (çıkan) = 331 (fark)


bgmmatematik,birgaripmatematikci,matematik konu anlatımı,ortaokul matematik,Soru çözümü,çözümlü örnekler,toplama çıkarma işlemi,toplama çıkarma işlemleri,toplama çıkarma oyunu,Toplama işlemi nasıl yapılır,Toplama da eksik sayı bulma,Çıkarma işlemi nasıl yapılır,Çıkarma işleminde eksik sayı,Toplama çıkarma soru,toplama çıkarma çözümlü örnekler,toplama pratik,çıkarma pratik,toplama işleminde tahmin,toplama ve çıkarma işlemleri,çıkarma işleminde tahmin

Bir Cevap Yazın

Scroll to Top