Pazartesi, Eylül 26Bir Garip Matematikci
Shadow

Sayı ve Şekil Örüntülerinde kural bulma VİDEO Anlatım / 5.Sınıf

5.sınıf örüntüler konu anlatımı sayı ve şekil örüntüleri ortaokul matematik konu anlatımı çözümlü örnekler test soruları video dersi

TÜM VİDEOLARIMIZI YOUTUBE KANALIMIZDA BULABİLİRSİNİZ

Ücretsiz Abone Ol => https://goo.gl/zgONtJ

VİDEOMUZDA YER ALAN KONU BAŞLIKLARI
1- Örüntü nedir
2- Örüntü yazma ve çizme
3- Örüntü kural bulma
4- Örüntülerde eksik sayı bulma

Ücretsiz Abone Ol => https://goo.gl/zgONtJ
Facebook  : http://goo.gl/cj9UAa
Twitter      : http://goo.gl/o1fChC
İnstagram : https://goo.gl/tSeZVr

 

Örüntü, çoğunlukla uzaysal ve geometrik karaktere sahip, iki veya üç boyutlu bir nesne olarak düşünülebilir. Diğer bir ifadeyle örüntü, ilgilenilen varlıkla ilgili gözlenebilir veya ölçülebilir bilgilere verilen isimdir
Örüntü nedir? Örüntünün tanımı ve örüntü kavramı hakkında hem matematiksel hem de desen örnekleri. Örüntü süsleme örnekleri.

Örüntü Nedir? Örüntü Örnekleri Nelerdir?
Örüntü, bir nesne ve ya olay kümesindeki elemanların ardışık olarak düzenli bir biçimde birbirlerini takip ederek yenilenmesi olarak tanımlanabilir. En basit örnek bir hafta içerisinde ardışık olarak günler ve ya bir sene içerisinde ardışık olarak gelen aylardır. Bunlar birer örüntüdür.

Örüntü kavramı çok basit bir kavrammış gibi gözüksede yapay zekaya giden yol örüntülerden geçmektedir. Yüz tanıma sistemleri, optik karakter okuyucular, parmak izi tanıma sistemleri, DNA çözümleme sistemlerinde ki algoritmalar hep örüntülerden faydalanılır. İngilizce karşılığı pattern larak geçmektedir.

Örüntü bir desen ve ya bir model olabileceği gibi bir fikir bir kavram da olabilir. Bazı desenler belli bir şeyi tekrar ede ede oluşurlar. Örneğin fayans döşeli bir zemindeki gibi sürekli tekrarlanan bir sıra ve desen bir örüntüdür.

Matematikte de örüntü örnekleri görülebilir. Buna en güzel örnek Fibonacci dizisidir. Fibonacci dizisi sayıları 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987, 1597, 2584, 4181, 6765, 10946, … vb. şeklinde devam eder. Dikkat edilecek olursa her sayı kendinden önce gelen iki sayının toplamı şeklinde sonsuza kadar gider.

 

 

bgmmatematik,birgaripmatematikci,matematik konu anlatımı,ortaokul matematik,sayi oruntuleri,5. sınıf matematik,örüntü,örüntü nedir,sayı örüntüleri,şekil örüntüleri,örüntünün kuralı,örüntüler,terim,5.sınıf örüntü nedir,istenen terimi ve basamağı bulma,sayı,örüntünün kuralı nasıl bulunur,5.sınıf örüntüler,6.sınıf örüntüler,örüntüler video ders,örüntüler örnek soru,örüntüler çözümlü örnekler

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: