Pisagor Bağıntısı Kısa Özet Ve Soru Çözümü

Ortaokul matematik 8.sınıf TEOG Pisagor bağıntısı özet konu anlatımı ve çözümlü testler örneklerin cevaplarını içeren videomuz.

TÜM VİDEOLARIMIZI YOUTUBE KANALIMIZDA BULABİLİRSİNİZ

Ücretsiz Abone Ol => https://goo.gl/zgONtJ

PİSAGOR BAĞINTISI NEDİR?

Mısır’da Nil Nehri’nde bahar aylarında meydana gelen taşkınlar nedeniyle arazi sınırları sürekli değişiyor bu nedenle de arazilerin sınırlarının sıklıkla yeniden belirlenmesi gerekiyordu. Bu amaçla dik kenar uzunlukları bilinen dik üçgenlerin hipotenüs uzunluğunu veren bir bağıntı kullanılıyordu. Yunanlı matematikçi Pisagor’un (Pythagoras) adıyla anılan Pisagor bağıntısında bir dik üçgende dik kenarların uzunluklarının karelerinin toplamı, hipotenüs uzunluğunun karesine eşittir. Bu bağıntının ilk kez ne zaman ve kimin tarafından kullanıldığı tam olarak bilinmemekle beraber, bağıntının ilk kez Pisagor tarafından ispat edildiği düşünülmektedir.

Ücretsiz Abone Ol => https://goo.gl/zgONtJ
Facebook : http://goo.gl/cj9UAa
Twitter : http://goo.gl/o1fChC
İnstagram : https://goo.gl/tSeZVr

 

PİSAGOR BAĞINTISI NE İŞE YARAR?
Pisagor bağıntısını kullanarak dik üçgende dik kenarların uzunluğundan faydalanarak hipotenüsün uzunluğunu bulabiliriz. Daha geniş bir ifadeyle bir dik üçgende herhangi iki kenarın uzunluğunu biliyorsak üçüncü kenarın uzunluğunu bulabiliriz.

DİK ÜÇGEN VE PİSAGOR BAĞINTISI

Bildiğiniz gibi bir açısının ölçüsü 90 derece olan üçgene dik üçgen denir. Dik üçgende 90 derecelik açının karşısındaki kenarın özel bir adı vardır. 90 derecelik açının karşısındaki kenara hipotenüs adı verilir. Bu kenarın en uzun kenar olduğunu zaten Üçgende Açı-Kenar Bağıntıları konusundan biliyorsunuz. Hipotenüs dışında geriye kalan birbirine dik olan kenarlara da dik kenarlar diyoruz.
Kategori
Eğitim
birgaripmatematikci, matematik konu anlatımı, Ortaokul Matematik, 8.sınıf, teog, Pisagor kimdir, Hipotenüs nedir, Pisagor teoremi, Pisagor bağıntısı, pisagor çözümlü örnekler, pisagor video ders, pisagor video konu anlatım, 8 sınıf matematik pisagor bağıntısı video, üçgen ve pisagor bağıntısı video, pisagor bağıntısı izle, pisagor bağıntısı video anlatım, pisagor bağıntısı videolar, pisagor bağıntısı videosu, pisagor soru çözümü, pisagor anlatım, pisagor bağıntısı soru çözümü,

Bir Cevap Yazın

Scroll to Top