Ondalık Gösterimleri Sayı Doğrusunda Gösterme

Ortaokul matematik 5 ve 6.sınıf Kesirleri Ondalık Gösterim sayıları, hakkında Testlerinin çözümlü örnekler içermektedir.

Ondalık gösterimler sayı doğrusunda tam kısmındaki sayı ve bir fazlası arasındadır. Bu aralık ondalık gösterimin kesir kısmındaki basamak sayısına göre (1 basamak 10 parça, 2 basamak 100 parça) eş parçalara bölünür ve kesir kısmındaki sayı kadar parça ilerlenerek kesrin yeri bulunur.

ÖRNEK: 2,6 ondalık gösterimini sayı doğrusunda gösterelim. 2,6 sayısı 2 ile 3 arasındadır. Bu sayı kesir olarak 2610 olarak da gösterilebilir.
Sayı doğrusunda 2 ile 3 arası 10 eş parçaya ayrılır ve 6 parça ilerlenerek 2,6’nın yeri bulunur.

ÖRNEK: 5,46 ondalık gösterimini sayı doğrusunda gösterelim. 5,46 sayısı 5 ile 6 arasındadır. Bu sayı kesir olarak 546100 olarak da gösterilebilir.
Sayı doğrusunda 5 ile 6 arası 100 eş parçaya ayrılır ve 46 parça ilerlenerek 5,46’nın yeri bulunur. 5,46 sayısı 5,40 ile 5,50 arasında olduğu için bu aralık 10 eşit parçaya bölünerek de 5,46’nın yeri bulunabilir.

Açıklama ve Etiketler
Bu sayfada bir garip matematikçiye ait matematik ders anlatım videolarına ve rehberlik motivasyon videolarına ulaşabilirsiniz . Tüm abonelikler ücretsizdir.

birgaripmatematikci, Ondalık gösterim, ondalık sayılar, ondalık kesirler, ondalık kesirleri sayı doğrusunda gösterme, ondalık gösterimleri sıralama, çözümleme, 6.sınıf Ondalık gösterim, 5 sınıf ondalık gösterim, soruları ve cevapları, ondalık kesir nedir, ondalık kesirlerin basamak adları, ondalık gösterimleri çözümleme, asit kesrin tanımı, ondalık kesirleri çözümleme 6 sınıf, ondalık kesir nedir 5 sınıf, sayı doğrusu, sayı doğrusu nedir,

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top