Ondalık Gösterimde Çarpma İşlemi Konu

Ortaokul 5 ve 6.sınıf konularından Ondalık sayılarda kesirlerde çarpma konu soru örnekler test


VİDEOMUZDA YER ALAN KONU BAŞLIKLARI
1- Ondalık sayılarda Çarpma işlemi
2- Ondalık sayılarda Çarpma işlemi çözümlü örnekler
3- Ondalık sayılarda Çarpma işlemi testler

ONDALIK GÖSTERİMLERLE ÇARPMA İŞLEMİ nasıl ypılıra

Ondalık gösterimi verilen sayılar çarpılırken;
Çarpılan sayılarda virgül yokmuş gibi düşünülür.
Doğal sayılarda çarpma işlemi yapılır gibi işlem yapılır.
Bulunan sonuçta virgül, çarpılan sayıların virgülden sonraki basamak sayılarının toplamı kadar sağdan itibaren sayılarak konulur.
Eğer basamak eksik olursa “0” yazılarak tamamlanır.

ÖRNEK: 3,7 x 5,2 işleminin sonucunu bulalım.
Bu sayılar virgül yokmuş gibi düşünülerek çarpılır (37 ile 52’nin çarpımı yapılır). 3,7’de ve 5,2’de virgülden sonra birer basamak olduğu için toplam 1+1=2 basamak vardır. Sonuca, virgülden sonra 2 basamak olacak şekilde virgül konulur.

ÖRNEK: 7,8 x 9,12 işleminin sonucunu bulalım. Bu sayılar virgül yokmuş gibi düşünülerek çarpılır (78 ile 912’nin çarpımı yapılır). 7,8’de virgülden sonra bir ve 9,12’de virgülden sonra iki basamak olduğu için toplam 1+2=3 basamak vardır. Sonuca, virgülden sonra 3 basamak olacak şekilde virgül konulur.

ÖRNEK: 0,2 x 0,34 işleminin sonucunu bulalım. Bu sayılar virgül yokmuş gibi düşünülerek çarpılır (34 ile 2’nin çarpımı yapılır). 0,2’de virgülden sonra bir ve 0,34’de virgülden sonra iki basamak olduğu için toplam 1+2=3 basamak vardır. Sonuca, virgülden sonra 3 basamak olacak şekilde virgül konulur. Sonuçta eksik basamaklar 0 konularak tamamlanır.

Bir doğal sayı birden küçük bir ondalık gösterimle çarpıldığında sonuç sayıdan küçük olur.

ÖRNEK: 36 x 0,2 işleminin sonucunu bulalım. 36 x 2 = 72 olduğu için 36 x 0,2 = 7,2 olur. 36 sayısı 1’den küçük bir sayı ile çarpıldığı için sonuç 36’den küçük çıktı.

Ondalık gösterimleri verilen sayılar kesre dönüştürülerek de çarpımları yapılabilir

Açıklama ve Etiketler
Bu sayfada bir garip matematikçiye ait matematik ders anlatım videolarına ve rehberlik motivasyon videolarına ulaşabilirsiniz . Tüm abonelikler ücretsizdir.
Kategori

ondalık çarpma, ondalık çarpma işlemi, ondalık sayılarda çarpma, ondalık kesirlerde çarpma işlemi, ondalık kesirlerle çarpma işlemi, ondalık kesirlerde çarpma işlemi örnekleri, ondalık sayılarla çarpma, ondalık sayılarda çarpma işlemi örnekler, ondalık kesirlerde çarpma işlemi anlatımı, ondalık kesirlerde çarpma açıklama, ondalık kesirlerde çarpma konu anlatımı 6.sınıf matematik konu anlatımı, 6.sınıf ondalık sayılar, 6.sınıf ondalık çarpma, 6.sınıf ondalık,

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top