İşlem önceliği Konu anlatımı örnekler VİDEO

Doğal sayılarda İşlem önceliği işlem sırası Önce hangi işlemi yapmalıyız konu anlatımı çözümlü örnekler test soruları içeren video ders

TÜM VİDEOLARIMIZI YOUTUBE KANALIMIZDA BULABİLİRSİNİZ

Ücretsiz Abone Ol => https://goo.gl/zgONtJ

VİDEOMUZDA YER ALAN KONU BAŞLIKLARI
1- İşlem önceliği nedir.
2- İşlem önceliği sıralaması
3- işlem önceliği çözümlü örnekler
4- işlem önceliği Sorular

YOUTUBE : https://goo.gl/zgONtJ
Facebook : http://goo.gl/cj9UAa
Twitter : http://goo.gl/o1fChC
İnstagram : https://goo.gl/tSeZVr

İşlem Sırası Nedir?
Matematiksel İşlem Önceliği
İşlemler Hangi Sırayla Yapılır?

Üs alma işlemleri
Parantez içindeki işlemler
Çarpma veya Bölme İşlemi
Toplama veya Çıkarma İşlemi

işlem Önceliği Konu Anlatımı
Bir matematik işleminin sonucunu doğru olarak bulmak için şu sırayı takip etmeliyiz:

1) Eğer işlemimizde üslü ifadeler varsa önce bu üslü ifadelerin değerini (sonucunu) bulup yerlerine yazmalıyız.

2) Üslü ifadelerin değerini yerine yazdıktan sonra veya ifadede üslü ifade yoksa sıra parantezli işlemlerindir. Parantez içerisindeki işlemleri yapıp sonuçlarını bulmalıyız. Bulduğumuz sonuçları parantezli ifadelerin yerine yazmalıyız.

3) Üslü ifadelerden ve parantezli işlemlerden sonra sıra çarpma veya bölme işlemlerinindir. Çarpma veya bölme işlemlerinin sonuçlarını bulup, o işlemin veya işlemlerin yerlerine yazmalıyız. Eğer çarpma ve bölme işlemleri yan yana ise, aralarında başka bir işlem yoksa, soldan sağa doğru işlem yapmalıyız. Yani soldan sağa doğru çarpma ve bölmeden ilk hangisi varsa önce onu daha sonrada diğerini yapmalıyız.

4) En son sıra toplama veya çıkarma işleminindir. Toplama veya çıkarma işlemlerinin sonuçlarını bulup, o işlemin veya işlemlerin yerlerine yazmalıyız. Eğer toplama ve çıkarma işlemleri yan yana ise, aralarında başka bir işlem yoksa, soldan sağa doğru işlem yapmalıyız. Yani soldan sağa doğru toplama ve çıkarmadan ilk hangisi varsa önce onu daha sonrada diğerini yapmalıyız
NOT: Her ne kadar ilk öncelikli olarak üslü ifadelerin sonuçlarını daha sonra da parantezli işlemlerin sonuçlarını bulmamız gerekse de bazen önce parantezin sonucunu bulup daha sonra üslü ifadeyi hesaplamamız gerekebilir. Bu durumu örneklerde anlatacağız.

Açıklama ve Etiketler
Bu sayfada bir garip matematikçiye ait matematik ders anlatım videolarına ve rehberlik motivasyon videolarına ulaşabilirsiniz . Tüm abonelikler ücretsizdir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top