(YENİ) Gerçek Sayılar Sayı kümeleri Rasyonel İrrasyonel Konu anlatımı

8.sınıf Matematik Rasyonel İrrasyonel Gerçek Sayılar Sayı kümeleri Konu anlatımı kısa özet çözümlü örnekler videosu


Ücretsiz ABONE OL  

RASYONEL SAYI NEDİR?
Payda sıfır olmamak şartıyla iki tam sayının birbirine oranı şeklinde yazılabilen sayılara rasyonel sayılar denir. Rasyonel sayılar kümesi “Q” harfi ile gösterilir. (Rasyonel sayılar İtalyanca “quotient” kelimesinin baş harfi olarak Q işareti ile gösterilir.)

İRRASYONEL SAYI NEDİR?

Payda sıfır olmamak şartıyla iki tam sayının birbirine oranı şeklinde yazılamayan sayılara irrasyonel sayılar denir. İrrasyonel sayılar kümesi “I” harfi ile gösterilir.Karekök dışına çıkamayan köklü sayılar, virgülden sonra devirsiz olarak sonsuza kadar devam eden sayılar (π sayısı, e sayısı gibi) irrasyonel sayılara örnektir.

GERÇEK SAYILAR (REEL SAYILAR)
Rasyonel Sayılar ve İrrasyonel Sayıların birleşmesiyle oluşan sayı kümesine Gerçek Sayılar denir. Gerçek sayılara Reel Sayılar veya Gerçel Sayılar da denilir. Gerçek sayılar kümesi “R” harfi ile gösterilir.
# Sayı doğrusundaki tüm noktalara karşılık gelen gerçek sayı vardır. Bu sayı rasyonel de olabilir irrasyonel de olabilir. Diğer bir ifadeyle gerçek sayılar kümesi sayı doğrusunu doldurur.

Şimdi Doğal sayılar, Tam sayılar, Rasyonel Sayılar ve İrrasyonel sayılar kümesini şema ile gösterelim.

Doğal Sayılar kümesi –> N

Tam Sayılar kümesi –> Z

Rasyonel Sayılar kümesi –> Q

İrrasyonel Sayılar kümesi –> I sembolleri ile gösterilirdi.

Aşağıdakilerden hangisi rasyonel sayıdır?

Açıklama ve Etiketler
Bu sayfada bir garip matematikçiye ait matematik ders anlatım videolarına ve rehberlik motivasyon videolarına ulaşabilirsiniz Tüm abonelikler ücretsizdir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top